Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/u7219384/ahud.org.tr/lib/Database.php on line 22
Aksiyoner Hukukçular Derneği | AHUD

DARBECİLER KAYBETTİ DİRENEN HALK KAZANDI DİRENENLERİN YANINDAYIZ (16 Temmuz 2016)

Halk iradesi ile seçilmiş hükümeti, başta parlamento olmak üzere anayasal kurumları hedef alan askeri darbe girişimini hürriyet bilinciyle insanlık onuru adına kınıyoruz. Hukuk devletinde ve parlamenter demokrasilerde askeri darbelerin yeri olamaz. Askeri darbelerin, meşru ve haklı hiçbir gerekçesi olamaz. Demokrasilerde darbeler ve darbe teşebbüsleri ile sivil yönetimlere el koyma çabalarına karşı her görüş ve partiden kesimler ortak tavır almalıdır. Siyaset kurumuna, bu gibi darbe girişimleri ile müdahale edilmesi gayrimeşrudur, gayrihukukidir, kabul edilemez.

Büyük mücadeleler ile elde edilmiş hak ve özgürlüklerin silah zoru ile askeri vesayete teslim edilmek istenmesi tüm toplumlara ve insanlığa karşı büyük bir zulüm ve cinayet girişimidir. Tüm darbelere ve darbe girişimlerine hayır! Darbeciler, siviller dahil olmak üzere darbeye karşı direnme hakkını kullanan herkese yönelik güç kullanarak, insanlık onuruna ve toplumun tümüne yönelik bir gözü dönmüşlük içinde olduklarını gösterdiler. Ancak direnenler kazandı. Darbelere ve zora karşı direnmek meşru ve evrensel bir haktır.

Darbecilerin ve darbe zihniyetinin adil, etkin ve hızlı bir şekilde soruşturularak yargı önünde hesap vermelerinin sağlanması elzemdir.

Direnme hakkını kullanırken hayatını kaybeden herkese Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, metanet ve başsağlığı diliyoruz. Yaralılara da acil şifa temenni ediyoruz.